Philippe et Arnaud Dubreuil Savigny-Les-Beaune Blanc 2022




Denne vare er omfattet af vores prisgaranti!
Når du handler vin på Andrupvin.dk, gør vi os meget umage for at tilbyde dig de bedste vinoplevelser til prisen. Finder du en identisk vare billigere hos en anden butik eller hjemmeside, matcher vi prisen.
Vores egen import af vine med levering direkte til din hoveddør sikrer dig de mest konkurrencedygtige priser og gode vinoplevelser takket være den høje kvalitet.
Vi har nogle få og simple krav til prisen som vi matcher skal opfylde:
- Varen skal være på lager i den butik/hjemmeside vi skal matche
- Varen på Andrupvin.dk skal være omfattet af vores prisgaranti og markeret med ikonet ”Prisgaranti”. Prisgarantien gælder ikke alle varegrupper.
- Vores prisgaranti omfatter udelukkende varer omfattet af danske regler for moms, told, afgifter, garanti og forbrugerbeskyttelse
- Prisgarantien omfatter ikke varer, som kræver medlemskab til fx en vinklub eller anden form for betalende adgang til det pågældende tilbud
- Du bedes fremvise dokumentation for den pris du har fundet i form af link eller lignende
- Prisgarantien gælder for varer der er tilgængelige her-og-nu, og gælder derfor ikke ved speciel tilbud som fx ”Begrænset antal”, ” Begrænset periode”, ”Kø-tilbud”, ”Black Friday” og lignende
- Vi matcher prisen på den vare du har fundet i en anden butik, dog skal prisen, vi matcher, være inklusiv leveringsprisen. Altså, prisen for varen + forsendelsesprisen.
- Er prisen på varen inkl. fri fragt, skal værdien udgøre min. kr. 499,00, før vi kan matche prisen med fri fragt
- Prisgarantien er udelukkende forbeholdt privatkunder
Sådan virker vores prisgaranti
For at købe varen til den lavere pris, som du har set i en anden butik, bedes du kontakte vores kundeservice på info@andrupvin.dk eller på 5080 9005 før du afgiver din ordre. Du bedes medsende dokumentation før vores prisgaranti kan anvendes.
Finder du indenfor 7 dage efter afsendelse varen billigere andre steder jf. ovenstående betingelser, kan du selvfølgelig få differencen refunderet. Du bedes blot rette henvendelse til vores kundeservice på info@andrupvin.dk eller på 5080 9005, så finder vi en løsning.

Philippe et Arnaud Dubreuil Savigny-Les-Beaune Blanc 2022

Afstemt chardonnay med flot fadpræg
Savigny-Lès-Beaune Blanc 2022 kommer fra flere forskellige parceller i det prestigefyldte Savigny-Lès-Beaune, hvor halvdelen af vinmarkerne ligger på sletten mod Beaune, og den anden halvdel på bakkerne, der omkranser landsbyen. Terroiret varierer med grus- og sandholdige jorder i de lavere områder og stenede kalkholdige jorder med en høj andel af ler på de højere bakker. Vinstokkene er i gennemsnit 45 år gamle. Høsten sker manuelt for at bevare druernes kvalitet. Efter høsten presses druerne straks, og mosten afkøles hurtigt for at forhindre for tidlig gæring. Alkohol fermentering foregår primært i ståltanke og afsluttes senere i egetræsfade (25% nye) for at tilføje subtil kompleksitet til vinen. Vinen gennemgår malolaktisk fermentering naturligt, og den lagres i omkring 10 måneder, hvilket sikrer en harmonisk balance mellem friskhed og struktur.
I glasset får du en en lys, strålende gylden farve i glasset. I næsen møder du en livlig aroma af grønne æbler, pærer og citrusfrugter, der er perfekt balanceret af et subtilt strejf af mineralitet, hvilket tilføjer en let saltet nuance. I smagen er vinen elegant og velafbalanceret med friske frugtige noter af grønne æbler og citron. En fin cremet tekstur med en antydning af citroncreme, som giver vinen en delikat fylde, mens egetræsfadene tilføjer en underliggende kompleksitet, uden at dominere smagsbilledet. Den flintede mineralitet og friske syre skaber en skarp og præcis finish, der efterlader et indtryk af finesse og energi.
Server vinen ved 12-14 grader og prøv den til fisk især grillet fisk, eller til grillet fjerkræ. Skaldyr og cremede oste supplere også vinen super.
Vin data
Varenummer | 115006-22 |
---|---|
Drue | Chardonnay |
Type | Hvidvin |
Låg | Prop |
Land | Frankrig |
Årgang | 2022 |
Producent | Philippe et Arnaud Dubreuil |
Region | Bourgogne |
Størrelse | 75 cl |
Økologisk | Nej |
Vegansk | Nej |
Drikkes bedst | 2029 |
Allergener | Sulfitter |
Server v/ | 12-14 grader |
Anmeldelser
Passer godt til

Philippe et Arnaud Dubreuil

Domaine Philippe et Arnaud Dubreuil er placeret i hjertet af Savigny-lès-Beaune, Bourgogne. De er dedikeret til at udtrykke de unikke egenskaber ved hver vinmark i deres vine.
Vinhuset blev oprindeligt grundlagt af Paul Dubreuil i slutningen af 1940'erne. En af Pauls sønner, Philippe, etablerede sit eget vinhus i 1973. Da Paul døde, blev de to vinhuse i familien sammenlagt til et vinhus og videreført af Philippe. I 2010 overtog Arnaud officielt ledelsen som tredjegeneration i familien. Med dyb respekt for terroir og en passion for detaljen har Arnaud siden da stået i spidsen for det familieejede vinhus.
Med 12,5 hektar vinmarker på tværs af Côte d'Or – fordelt på Savigny-lès-Beaune og nabobyer som Beaune og Aloxe-Corton – dyrker Arnaud Dubreuil 15 forskellige vine. Produktionen omfatter både rød- og hvidvine. Vinhuset har især fokus på rødvine fra Premier Cru parceller i Savigny-lès-Beaune.
Produktionen af vinen er præget af respekt for druernes naturlige udtryk og en bæredygtig tilgang til både dyrkningen og produktionen.