Corte Canella Recioto della Valpolicella 2015 50 cl
Denne vare er omfattet af vores prisgaranti!
Når du handler vin på Andrupvin.dk, gør vi os meget umage for at tilbyde dig de bedste vinoplevelser til prisen. Finder du en identisk vare billigere hos en anden butik eller hjemmeside, matcher vi prisen.
Vores egen import af vine med levering direkte til din hoveddør sikrer dig de mest konkurrencedygtige priser og gode vinoplevelser takket være den høje kvalitet.
Vi har nogle få og simple krav til prisen som vi matcher skal opfylde:
- Varen skal være på lager i den butik/hjemmeside vi skal matche
- Varen på Andrupvin.dk skal være omfattet af vores prisgaranti og markeret med ikonet ”Prisgaranti”. Prisgarantien gælder ikke alle varegrupper.
- Vores prisgaranti omfatter udelukkende varer omfattet af danske regler for moms, told, afgifter, garanti og forbrugerbeskyttelse
- Konkurrenten er en danskregistreret virksomhed/webshop med dansk CVR.
- Prisgarantien omfatter ikke varer, som kræver medlemskab til fx en vinklub eller anden form for betalende adgang til det pågældende tilbud
- Du bedes fremvise dokumentation for den pris du har fundet i form af link eller lignende
- Prisgarantien gælder for varer der er tilgængelige her-og-nu, og gælder derfor ikke ved speciel tilbud som fx ”Begrænset antal”, ” Begrænset periode”, ”Kø-tilbud”, ”Black Friday” og lignende
- Vi matcher prisen på den vare du har fundet i en anden butik, dog skal prisen, vi matcher, være inklusiv leveringsprisen. Altså, prisen for varen + forsendelsesprisen.
- Er prisen på varen inkl. fri fragt, skal værdien udgøre min. kr. 499,00, før vi kan matche prisen med fri fragt
- Prisgarantien er udelukkende forbeholdt privatkunder
Sådan virker vores prisgaranti
For at købe varen til den lavere pris, som du har set i en anden butik, bedes du kontakte vores kundeservice på info@andrupvin.dk eller på 5080 9005 før du afgiver din ordre. Du bedes medsende dokumentation før vores prisgaranti kan anvendes.
Finder du indenfor 7 dage efter afsendelse varen billigere andre steder jf. ovenstående betingelser, kan du selvfølgelig få differencen refunderet. Du bedes blot rette henvendelse til vores kundeservice på info@andrupvin.dk eller på 5080 9005, så finder vi en løsning.
Corte Canella Recioto della Valpolicella 2015 50 cl
Corte Canella Recioto della Valpolicella 2015 er en super skøn dessertvin, som byder på masser af sødme og intensitet og en frisk behagelig syre, som opvejer frugtsødmen. Recioto fra Valpolicella er lidt forenklet `den søde udgave af den store kongevin, Amaronen.`
Det bedste af det bedste
Kun de bedste druer fra Corte Canella's vinmarker nær Torino bliver anvendt til denne sublime dessertvin - og produktionen er på sølle 450 fl, og kun i de bedste år vel at mærke.
Druer lægges til tørre på ventilerede lofter i en længere periode, inden de bliver presset. Denne proces benævnes appasimento og giver en mere intens og koncentreret druemost. Gæringen stoppes naturligt af vinmageren, hvilket bevarer det høje indhold af restsukker og sikrer Reciotoen dens sødme.
Vinoplevelsen
Corte Canella Recioto della Valpolicella er helt mørkelilla i glasset og byder på en flot duft af mørke bær, blommer, vanilje og chokolade.
Smagen er intens og kraftfuld med skønne noter af blommer, mørke kirsebær og chokolade. En elegant og lang eftersmag, som på mange måder har karakter af Amaronen, og som giver et perfekt modspil til dens sødme.
Server vinen ved 8-10° grader. Corte Canella Recioto della Valpolicella er den perfekte ledsager til intense chokoladedesserter og skimmeloste. Eller som en sublim ledsager til julen risalamande!

Vin data
| Varenummer | 102104-15 |
|---|---|
| Drue | Corvina, Corvinone, Rondinella |
| Type | Dessertvin |
| Låg | Prop |
| Årgang | 2015 |
| Producent | Corte Canella |
| Region | Veneto |
| Størrelse | 37,5 cl |
| Alkohol | 14% |
| Økologisk | Nej |
| Vegansk | Nej |
| Allergener | Sulfitter |
| Server v/ | 8-10 grader |
Passer godt til
Corte Canella
Der er ingen rigtige eller forkerte valg, men kun sammenhængen imellem dem. Corte Canella lever efter denne overbevisning.
Som en kendsgerning deraf, er avanceret teknologi og produktionsudstyr blevet valgt fra, så man sikrer ordentlige processer og hands-on hele vejen igennem.
God vin kan kun opnås med de bedste druer, og det passionerede arbejde i vinmarkerne. Hele vinificeringsprocessen hos Corte Canella foregår i stueetagen. En del af kælderen anvendes til lagring af flasker og detailsalg, mens resten er dedikeret til fadlagring på tønder - både på amerikansk og fransk eg, afhængig af vintypen.





