Detaljer
Frugtrig og intens Rioja fra Bodegas Zinio
Denne dejlige Rioja vin, er lavet på 95% Tempranillo & 5% Graciano. Markerne hvor disse druer gror er i 550 meters højde, og jordbundsforholdene er super for disse druesorter, det er nemlig kalksten og ler. Alle druerne er nænsomt udvalgt for at opnå en ung og rig vin med stor struktur, bløde tanniner og en dyb farve. Druerne blev afstilket og forsigtigt knust, og herefter kold opblødning i 24 timer, inden gæringsprocessen gik i gang. Kun lagret i ståltanke.
Street Art serien er fantastiske vine, produceret i samarbejde mellem Bodegas Zinio`s præmieret winemaker Maria Martinez og berømte Norrel Robertson. Norrel Robertson er berømt for sine fantastiske egenskaber som winemaker, og i dag producerer han både sine egne vine og købes ind som konsulent af flere store vinhuse. Med de 2 personer bag denne vin, er der garrant for top kvalitet!
En rødvin der har det hele
Farven er intens, dyb lilla. Duften byder på friske røde frugter, antydninger af sorte frugter, lidt lakrids og små hints af blomster og urter. Smagen er frugtdrevet med intense noter af kirsebær, solbær og hindbær. Bag den rige og struktureret frugt finder man spændende krydret nuancer. Stor fylde, velafbalanceret med fløjlsbløde tanniner og en lang og meget lækker eftersmag.
Server vinen ved 16-18 grader. Prøv denne gode Rioja til spansk tapas, okse og svinekød fra grillen, en god kryderet eller modne oste. Vinen er også oplagt at nyde alene uden mad. Giv gerne vinen 30 mins ilt inden servering.
Du får svært ved at finde bedre Rioja til prisen! Intens, rig og frugtdrevet Rioja. Vinen har ikke set skyggen af egetræsfade, så det er det er den saftige og fyldige Tempranillo frugt der bær vinen. 6-dobbelt prisvinder og rost for sin skarpe pris med betegnelser som "BEST BUY", "GODT KØB" og ordnene "rigtig god vin for normalprisen ved 150 kr"