Bruschetta med svampe, fløde og marsala

loader
Indlæser...
Save Post
Bruschetta med svampe, fløde og marsala

Bruschetta

Opskrifter, foodstyling og fotos af: 
Madblogger Mads Schytte, madogmonopolet.dk

Opskrift på bruschetta med svampe, fløde og marsala

Én af nemmeste retter er uden tvivl bruschetta, som du kan bruge som appetitvækker, forret eller snack. Du kan tilføje forskelligt fyld, fx tomatsalat, som nok er det mest traditionelle, men der er masser af gode alternativer som fx “funghi a la creme”, parmaskinke, mozzarella og cherrytomater, tapenade, rillette eller en god pesto. I denne artikel har jeg valgt “funghi a la creme” eller “svampe i fløde” på dansk.

Jeg elsker denne opskrift, da den minder mig om den hyggelige tid, hvor der skal tændes stearinlys, og mørket begynder at falde på. Det skal dog siges, at retten sagtens kan laves på andre tidspunkter af året, da den nemlig også fungerer godt om sommeren, eller hvis du laver det store tapasbord, som jo kan og bør serveres året rundt.

Bruschetta med svampe, fløde og marsala/portvin

Ingredienser:

  • 1 surdejsbrød - alternativt ciabatta
  • 250 gram økologiske champignon
  • 1 lille rødløg
  • 1 stort fed hvidløg
  • 2 spsk. olivenolie til brødet
  • 1 spsk. olivenolie til stegning
  • 1 spsk. smør til stegning
  • 1 lille bundt persille
  • 1 dl. marsala eller portvin
  • 1 dl. fløde
  • Saften af ¼ citron
  • Friskrevet parmesan eller Vesterhavsost
  • Salt og friskkværnet peber

 

Sådan gør du:

Varm ovnen op til 180 grader varmluft.

Skær brødet ud i ca. 1 cm tykke skiver.

Gnid brødet med olivenolie.

Læg brødet på en bageplade og sæt det i ovnen i ca. 10 min eller til det er gyldent.

Rengør champignon, skær dem i skiver og hak hvidløg samt løg.

Varmen panden op til middelsvag varme. Læg svampene på, de vil efter 2-3 minutter begynde at smide væske. Herefter tilsættes olie og smør.

Svits det i yderligere 2 minutter og tilsæt løg og hvidløg.

Efter ca. 5 min. tilsættes marsala, lad det fordampe og koge ind i yderligere et par minutter.

Tilsæt til sidst fløden og lad det koge sammen et par minutter.

Smag til med salt, peber og citron.

Tag brødet ud og fordel en god skefuld flødechampignon på hvert brød.

Hak persillen og drys den over sammen med friskrevet parmesan eller Vesterhavsost.

Vin til maden: 

"Når man serverer en italiensk ret som bruschetta, så mener jeg, at en klassisk italiensk vin er et must. De cremede svampe og den dybde, som disse snacks har, går perfekt til en god Ripasso." Mads -

Vinen AndrupVin har valgt til denne ret har en solid krop og struktur, hvilket gør den ideel til at matche teksturen og smagen af bruschettaen. Borgo Rosso Valpolicella Ripasso's frugtagtige karakter med noter af modne bær som kirsebær og hindbær komplementerer sublimt de saftige, nøddeagtige og jordagtige smagsoplevelser fra svampene. Med bløde tanniner undgår vinen at dominere og tillader i stedet en harmonisk forening af smag. I sidste ende er Valpolicella Ripasso en alsidig og kompleks vin, der kan forbedre oplevelsen af Bruschetta med svampe, idet den bringer harmoni mellem tekstur, smag og aromaer på et fornemt niveau. Vin- og madparinger er naturligvis subjektive, men denne kombination tilbyder en lækker og velafbalanceret smagsoplevelse.

Bruschetta 1

Bruschetta 2

Bruschetta 3