Tridente Malvasia Centenaria 2020

Fadlagret Malvasia fra Bodegas Tridente!
Type Hvidvin
Årgang 2020
Drue Malvasia
Region Castilla y leon
Alkohol 14%
179 kr.
Prisgaranti
x

Denne vare er omfattet af vores prisgaranti!

Når du handler vin på Andrupvin.dk, gør vi os meget umage for at tilbyde dig de bedste vinoplevelser til prisen. Finder du en identisk vare billigere hos en anden butik eller hjemmeside, matcher vi prisen.

Vores egen import af vine med levering direkte til din hoveddør sikrer dig de mest konkurrencedygtige priser og gode vinoplevelser takket være den høje kvalitet.

Vi har nogle få og simple krav til prisen som vi matcher skal opfylde:

  • Varen skal være på lager i den butik/hjemmeside vi skal matche
  • Varen på Andrupvin.dk skal være omfattet af vores prisgaranti og markeret med ikonet ”Prisgaranti”. Prisgarantien gælder ikke alle varegrupper.
  • Vores prisgaranti omfatter udelukkende varer omfattet af danske regler for moms, told, afgifter, garanti og forbrugerbeskyttelse
  • Konkurrenten er en danskregistreret virksomhed/webshop med dansk CVR.
  • Prisgarantien omfatter ikke varer, som kræver medlemskab til fx en vinklub eller anden form for betalende adgang til det pågældende tilbud
  • Du bedes fremvise dokumentation for den pris du har fundet i form af link eller lignende
  • Prisgarantien gælder for varer der er tilgængelige her-og-nu, og gælder derfor ikke ved speciel tilbud som fx ”Begrænset antal”, ” Begrænset periode”, ”Kø-tilbud”, ”Black Friday” og lignende
  • Vi matcher prisen på den vare du har fundet i en anden butik, dog skal prisen, vi matcher, være inklusiv leveringsprisen. Altså, prisen for varen + forsendelsesprisen.
  • Er prisen på varen inkl. fri fragt, skal værdien udgøre min. kr. 499,00, før vi kan matche prisen med fri fragt
  • Prisgarantien er udelukkende forbeholdt privatkunder

Sådan virker vores prisgaranti

For at købe varen til den lavere pris, som du har set i en anden butik, bedes du kontakte vores kundeservice på info@andrupvin.dk eller på 5080 9005 før du afgiver din ordre. Du bedes medsende dokumentation før vores prisgaranti kan anvendes.

Finder du indenfor 7 dage efter afsendelse varen billigere andre steder jf. ovenstående betingelser, kan du selvfølgelig få differencen refunderet. Du bedes blot rette henvendelse til vores kundeservice på info@andrupvin.dk eller på 5080 9005, så finder vi en løsning.

Udsolgt
v/ køb af kassevis á 6 stk. ellers 199 kr. pr. stk.
185 kr. per stk. i mixkasse. Bland din egen mixkasse af forskellige vine. Dine mixkasser skal gå op i antal af 6 flasker.
Trustpilot score summary

Tridente Malvasia Centenaria 2020

Spansk hvidvin i høj klasse!

Bodegas Tridente har gjort det igen, denne gang med en fantastisk hvidvin. Vinen er lavet på 100% Malvasia druer, som kommer fra vinmarken "El Carrueco" som blev plantet tilbage i 1920. Til denne vin er kun de bedste klaser brugt, hvorefter de presses. Halvdelen af mosten bliver gæret i 225-liters franske egetræsfade, herefter bliver vinen efterladt til at lagre yndefuldt i 6 måneder. Den resterende del af mosten bliver gæret i små rustfri ståltanke, her lagrer vinen på drueskallerne i disse 6 måneder for at give vinen tekstur og smag.

I glasset ser man en fot lys strå farve. Aromaerne flyver ud af glasset og her fornemmer man hurtigt noter af mandler og nødder, hvide blomster, fersken og fremherskende noter af modne gule æbler. En utrolig skøn vin som er meget smagfuld og afbalanceret, med et strejf af blomster. En lang eftersmag og blidt krydret finish, der efterlader æble- og pærenoter.

Server vinen ved 8-10 grader og prøv den til retter krydret retter, kratigere fiskearter, skaldyer eller til sommerens mange salater. 

Vin data

Varenummer 130127-20
Drue Malvasia
Type Hvidvin
Låg Prop
Årgang 2020
Producent Bodegas Tridente
Region Castilla y leon
Størrelse 75 cl
Alkohol 14%
Lagring 50% af vinen er lagret 6 mdr. på egetræsfade
Økologisk Nej
Vegansk Ja
Drikkes bedst mellem nu og 2023
Allergener Sulfitter
Server v/ 8-10 grader
chevron-down

Anmeldelser

  • Medal

    "Det er ikke så ofte, at jeg bliver begejstret for en hvidvin, der er baseret på Malvasia-druen. Ofte bliver det for parfumeret og overdrevet i stilen, men i denne Tridente Centenaria 2020 rammer Bodegas Tridente en rigtig flot kombination af de naturlige og dybe frugtnoter og en friskhed, der overrasker. Det er nok den bedste Malvasia, jeg har smagt – i hvert fald længe. Prisen er også høj for en vin af denne type, men det betaler sig at give de ekstra kroner."

    -Flaskehalsen Point
Product manufacturer image
Mød producenten

Bodegas Tridente

Fantastiske Tempranillo vine

Bodegas Tridente er beliggende 30 syd fra Zamora. Det lille vinhus er designet til en lille kvalitets produktion af primært Tempranillo, den traditionelle og mest udbredte druevariant i dette område. De har også vinmarker med de mindre kendte Prieto Picudo og Mencia druer. Det er Spanske Frank Gonzales der er primær winemaker på Bodegas Tridente.

Udforsk Bodegas Tridente