Montecappone Tabano Bianco Marche IGT 2018

Kåret til Italiens bedste hvidvin
Type Hvidvin
Årgang 2018
Drue Blend
Region Marche
Alkohol 12.5%
119 kr.
Prisgaranti
x

Denne vare er omfattet af vores prisgaranti!

Når du handler vin på Andrupvin.dk, gør vi os meget umage for at tilbyde dig de bedste vinoplevelser til prisen. Finder du en identisk vare billigere hos en anden butik eller hjemmeside, matcher vi prisen.

Vores egen import af vine med levering direkte til din hoveddør sikrer dig de mest konkurrencedygtige priser og gode vinoplevelser takket være den høje kvalitet.

Vi har nogle få og simple krav til prisen som vi matcher skal opfylde:

  • Varen skal være på lager i den butik/hjemmeside vi skal matche
  • Varen på Andrupvin.dk skal være omfattet af vores prisgaranti og markeret med ikonet ”Prisgaranti”. Prisgarantien gælder ikke alle varegrupper.
  • Vores prisgaranti omfatter udelukkende varer omfattet af danske regler for moms, told, afgifter, garanti og forbrugerbeskyttelse
  • Prisgarantien omfatter ikke varer, som kræver medlemskab til fx en vinklub eller anden form for betalende adgang til det pågældende tilbud
  • Du bedes fremvise dokumentation for den pris du har fundet i form af link eller lignende
  • Prisgarantien gælder for varer der er tilgængelige her-og-nu, og gælder derfor ikke ved speciel tilbud som fx ”Begrænset antal”, ” Begrænset periode”, ”Kø-tilbud”, ”Black Friday” og lignende
  • Vi matcher prisen på den vare du har fundet i en anden butik, dog skal prisen, vi matcher, være inklusiv leveringsprisen. Altså, prisen for varen + forsendelsesprisen.
  • Er prisen på varen inkl. fri fragt, skal værdien udgøre min. kr. 499,00, før vi kan matche prisen med fri fragt
  • Prisgarantien er udelukkende forbeholdt privatkunder

Sådan virker vores prisgaranti

For at købe varen til den lavere pris, som du har set i en anden butik, bedes du kontakte vores kundeservice på info@andrupvin.dk eller på 5080 9005 før du afgiver din ordre. Du bedes medsende dokumentation før vores prisgaranti kan anvendes.

Finder du indenfor 7 dage efter afsendelse varen billigere andre steder jf. ovenstående betingelser, kan du selvfølgelig få differencen refunderet. Du bedes blot rette henvendelse til vores kundeservice på info@andrupvin.dk eller på 5080 9005, så finder vi en løsning.

Udsolgt
v/ køb af kassevis á 6 stk. ellers 149,95 kr. pr. stk.
125 kr. per stk. i mixkasse. Bland din egen mixkasse af forskellige vine. Dine mixkasser skal gå op i antal af 6 flasker.
Trustpilot score summary

Montecappone Tabano Bianco Marche IGT 2018

Tabano er en perfekt kombination af frugtrig Muscat, elegance fra Sauvignon Blanc og mineralitet fra Verdicchio - og det giver en læskende, rig og særdeles sprød vin. Bravo!

Tabano er en fantasisk vinoplevelse!

Vinen er produceret af primært Verdicchio, og blended med de mere aromatiske Sauvignon Blanc og Muscat druer. Alle druerne er håndhøstet ved optimal modenhed, og der er sorteret kraftigt i druerne. De forskellige druer bearbejdes hver for sig, og druerne gærer uden skind i 4 uger, herefter blendes vinen og den lagrer på flaske indtil den er drikkemoden. Mixet af sprødhed og elegance fra Sauvignon Blanc, intens frugt fra Muscat, og mineralitet og friskhed fra Verdicchio giver en sublim hvidvin i fuld balance.

Vinens elementer

Farven er strågylden og med flotte reflekser. Særdeles intense aromaer af fyldig, let sødmefuld frugt, hyldeblomst, ananas, citrus og hvide blomster. Smagen er medium-fyldig, liflig og med intens frugt, som er perfekt afstemt med afbalanceret syre der holder vinen rank og sprød. En sublim hvidvin som spiller på utroligt mange tangenter.

Serveringstemperatur og anvendelse

Server vinen v/10-12° grader, til fisk og skaldyr, sushi, diverse forretter, lettere retter med fjerkræ eller som en perfekt aperitif på terrassen.

Vin data

Varenummer 101805-18
Drue Muscat, Sauvignon Blanc, Verdicchio
Type Hvidvin
Låg Prop
Årgang 2018
Producent Montecappone
Region Marche
Størrelse 75 cl
Alkohol 12.5%
Lagring 4 måneders fadlagring
Økologisk Nej
Vegansk Nej
Drikkes bedst 2019-2022
Allergener Sulfitter
Server v/ 10-12 grader
chevron-down

Anmeldelser

  • -Vivino
  • Medal

    "Denne italienske hvidvin fra Marche er en enormt charmerende, blød og imødekommende oplevelse. Skabt på de tre druesorter Muscat, Sauvignon Blanc og Verdicchio er det en hvidvin, der har en masse smagsnuancer, der både rammer de sødmefulde og de let krydrede noter. Det gør den til et oplagt valg til fiskeretter og andre lyse herligheder, der ofte præger forårsbordene. Der er relativt markante noter af Sauvignon Blanc-træk som fersken og pære mod slutningen, og det er med til at gøre oplevelsen til en alsidig, bred og vidunderlig én af slagsen. Den er måske ikke så rasende nuanceret, at feinschmeckeren vil klappe hænderne sammen i udelt begejstring, men den giver smæk for skillingen til dem, der gerne vil have noget tilgængeligt, der samtidig går lidt ud over det sædvanlige."

    -FlaskeHalsen
  • Medal

    "Den her er de sluppet ganske godt afsted med. Frugtige noter af fersken, orangecitrus og let blomstret hyld. I munden har vi både en lille fedme og noget frugtsødme, der er vejet af med en fin syre. Nu noter med mere eksotiske indslag af ananas, sød banan, lime og mere hyldeblomst fra Sauvignon Blanc’ens visitkort. Let at forstå, nem at drikke og en sand fornøjelse."

    -Smag På Vin
  • Medal

    "Lækker hvidvin på druen Verdicchio med lidt Sauvignon Blanc og Muscat. I den let cremede vin er der noter af eksotiske frugter, fersken, mango og ananas - og lidt hyldeblomst. God, lang eftersmag."

    -VinAvisen
  • Medal
    Montecappone Tabano Bianco Marche IGT 2018 får 99 point af Luca Maroni
    -Luca Maroni