Longview The Piece Shiraz 2016

Topvinen fra Longview. Meget begrænset mængde.
Type Rødvin
Årgang 2016
Drue Shiraz
Region Adelaide
Alkohol 14.5%
299 kr.
Prisgaranti
x

Denne vare er omfattet af vores prisgaranti!

Når du handler vin på Andrupvin.dk, gør vi os meget umage for at tilbyde dig de bedste vinoplevelser til prisen. Finder du en identisk vare billigere hos en anden butik eller hjemmeside, matcher vi prisen.

Vores egen import af vine med levering direkte til din hoveddør sikrer dig de mest konkurrencedygtige priser og gode vinoplevelser takket være den høje kvalitet.

Vi har nogle få og simple krav til prisen som vi matcher skal opfylde:

  • Varen skal være på lager i den butik/hjemmeside vi skal matche
  • Varen på Andrupvin.dk skal være omfattet af vores prisgaranti og markeret med ikonet ”Prisgaranti”. Prisgarantien gælder ikke alle varegrupper.
  • Vores prisgaranti omfatter udelukkende varer omfattet af danske regler for moms, told, afgifter, garanti og forbrugerbeskyttelse
  • Konkurrenten er en danskregistreret virksomhed/webshop med dansk CVR.
  • Prisgarantien omfatter ikke varer, som kræver medlemskab til fx en vinklub eller anden form for betalende adgang til det pågældende tilbud
  • Du bedes fremvise dokumentation for den pris du har fundet i form af link eller lignende
  • Prisgarantien gælder for varer der er tilgængelige her-og-nu, og gælder derfor ikke ved speciel tilbud som fx ”Begrænset antal”, ” Begrænset periode”, ”Kø-tilbud”, ”Black Friday” og lignende
  • Vi matcher prisen på den vare du har fundet i en anden butik, dog skal prisen, vi matcher, være inklusiv leveringsprisen. Altså, prisen for varen + forsendelsesprisen.
  • Er prisen på varen inkl. fri fragt, skal værdien udgøre min. kr. 499,00, før vi kan matche prisen med fri fragt
  • Prisgarantien er udelukkende forbeholdt privatkunder

Sådan virker vores prisgaranti

For at købe varen til den lavere pris, som du har set i en anden butik, bedes du kontakte vores kundeservice på info@andrupvin.dk eller på 5080 9005 før du afgiver din ordre. Du bedes medsende dokumentation før vores prisgaranti kan anvendes.

Finder du indenfor 7 dage efter afsendelse varen billigere andre steder jf. ovenstående betingelser, kan du selvfølgelig få differencen refunderet. Du bedes blot rette henvendelse til vores kundeservice på info@andrupvin.dk eller på 5080 9005, så finder vi en løsning.

Udsolgt
v/ køb af kassevis á 6 stk. ellers 349,95 kr. pr. stk.
305 kr. per stk. i mixkasse. Bland din egen mixkasse af forskellige vine. Dine mixkasser skal gå op i antal af 6 flasker.
Trustpilot score summary

Longview The Piece Shiraz 2016

The Piece Shiraz er en fantastisk vin. Her går Australsk power Shiraz hånd i hånd med struktur, kompleksitet og et enormt potentiale (for dem der har tålmodighed!)

Longview`s top Shiraz kaldes `The Piece`. Hvert år i Januar inviteres famile, venner, kunder og vinentusiaster til Longview, hvor en håndfuld kunstnere dyster om at male årets `The Piece` etiket. Det er hurtigt blev et tilløbsstykke uden lige, hvor der hygges hele dagen, med god mad og vin, mens man kan følge de 4 kunstnere lave deres bud på årets etiket. Når dagen er omme er det alle de inviteret der stemmer om hvilken etiket der skal på årets flaske.

Nå men det er ikke kun etiketten der er noget specielt - det er vinen også. The Piece Shiraz er husets top Shiraz. Til denne vin bruges kun de absolut bedste og mest modne Shiraz druer, men det kan så variere fra år til år, hvilken del af deres Shiraz marker der udvælges. De bedst modne druer blev håndhøstet, kraftigt sorteret, og gæret i 4 små åbne tanke. Herefter har vinen fadlagret i nye og brugte 300 liters franske egefade i 18 måneder. 14,5% alkohol.

Aromaen er domineret af noter af chokolade, tørret urter, krydderier, sorte bær og mokka. Smagen er tæt og dyb, med en superb balance af kirsebær, blåbær, blommer, frisk syre og krydderier. Modne tanniner er med til at supplere eftersmagen, der er tør, ren, og med en enorm længde.

Vinen kan drikkes nu efter 2 timers iltning, men den vil vinde meget ved at gemmes nogle år endnu, og kan gemmes frem til min år 2035. Når The Piece kommer på bordet, så skal den suppleres af det bedste stykke kød der kan findes i byen!

Vin data

Varenummer 150112-16
Drue Shiraz
Type Rødvin
Låg Prop
Årgang 2016
Producent Longview Vineyards
Region Adelaide
Størrelse 75 cl
Alkohol 14.5%
Økologisk Nej
Vegansk Nej
Drikkes bedst mellem nu og 2035
Allergener Sulfitter
chevron-down

Anmeldelser

  • Medal

    "Det er duftmæssigt intens, mørk og frisk frugt, gæret og mælket i aromaerne, masser af power, men ikke på en overdone facon, men i stedet på en langt lettere, grøn og urtet måde. Der blåbær, brombær og kirsebær, frugten måske endda lidt animalsk suppleret med sæbe, blomster, eg, kanel og grønne urter.

    Smagsmæssigt kommer der en dyb, tæt og alligevel frisk frugt rumlende frem og den fortsætter med at hænge i smagsbilledet i voldsom lang tid. Det er både cremet, blødt, frisk med rå power, fin elegance, kant syre og blide tanniner. Det smager tæskegodt og en rigtig lækker, ren, frisk australsk Shiraz, som ligger milevidt fra de typiske oversøiske marmeladevin, selvom der er masser af power, bundtræk, tæthed og egepræg. På én eller anden måde fungerer vinen bare supergodt ... hatten af for The Piece Shiraz. Det er fandeme tossegodt vin."

    -Houlberg Vinblog
  • Medal
    Longview The Piece Shiraz 2016 får 94 point af Australian Wine Review
    -Australian Wine Review
  • Medal

    ''Masser af sorte bær i duften. Intens i smagen med sorte kirseblr, sort peper, violer og vanilje. På trods af den høje alkohol ganske elegant og meget vellykket. Lang afslutning.''

    -DinVinGuide
  • Medal
    Longview The Piece Shiraz 2016 får 93 point af Sprit Nyt points
    -Sprit Nyt points
  • Medal
    Longview The Piece Shiraz 2016 får 95 point af James Halliday
    -James Halliday
  • Medal

    96 point James Campell “Powerhouse red. Rich, meaty, perfumed, lashed with oak, dashed with sweet spice. Adelaide Hills shiraz with the lot. Tannin is fine, infused with coffee, and in control. It’s a red to be reckoned with, and it’s going to mature – quite gloriously – over a long period.”

    -Medaljer
Product manufacturer image
Mød producenten

Longview Vineyards

Longview er en familieejet australske vingård. der ligger lige uden for den historiske township af Macclesfield i Adelaide Hills. Den første årgang der blev produceret var årgang 2001. Vingården drives af brødrene Peter og Mark Saturno, der efter et udenlandsophold i USA, vendte de tilbage til Australien og overtog styringen af familiens vingård Longview Vineyards. Læs hele historien længere nede.

Udforsk Longview Vineyards