Lamothe Vincent Reserve Blanc 2021

Dobbelt guldvindende Bordeaux blanc!
Frankrig
Land Frankrig
Type Hvidvin
Årgang 2021
Drue Blend
Region Bordeaux
79 kr.
Prisgaranti
x

Denne vare er omfattet af vores prisgaranti!

Når du handler vin på Andrupvin.dk, gør vi os meget umage for at tilbyde dig de bedste vinoplevelser til prisen. Finder du en identisk vare billigere hos en anden butik eller hjemmeside, matcher vi prisen.

Vores egen import af vine med levering direkte til din hoveddør sikrer dig de mest konkurrencedygtige priser og gode vinoplevelser takket være den høje kvalitet.

Vi har nogle få og simple krav til prisen som vi matcher skal opfylde:

  • Varen skal være på lager i den butik/hjemmeside vi skal matche
  • Varen på Andrupvin.dk skal være omfattet af vores prisgaranti og markeret med ikonet ”Prisgaranti”. Prisgarantien gælder ikke alle varegrupper.
  • Vores prisgaranti omfatter udelukkende varer omfattet af danske regler for moms, told, afgifter, garanti og forbrugerbeskyttelse
  • Konkurrenten er en danskregistreret virksomhed/webshop med dansk CVR.
  • Prisgarantien omfatter ikke varer, som kræver medlemskab til fx en vinklub eller anden form for betalende adgang til det pågældende tilbud
  • Du bedes fremvise dokumentation for den pris du har fundet i form af link eller lignende
  • Prisgarantien gælder for varer der er tilgængelige her-og-nu, og gælder derfor ikke ved speciel tilbud som fx ”Begrænset antal”, ” Begrænset periode”, ”Kø-tilbud”, ”Black Friday” og lignende
  • Vi matcher prisen på den vare du har fundet i en anden butik, dog skal prisen, vi matcher, være inklusiv leveringsprisen. Altså, prisen for varen + forsendelsesprisen.
  • Er prisen på varen inkl. fri fragt, skal værdien udgøre min. kr. 499,00, før vi kan matche prisen med fri fragt
  • Prisgarantien er udelukkende forbeholdt privatkunder

Sådan virker vores prisgaranti

For at købe varen til den lavere pris, som du har set i en anden butik, bedes du kontakte vores kundeservice på info@andrupvin.dk eller på 5080 9005 før du afgiver din ordre. Du bedes medsende dokumentation før vores prisgaranti kan anvendes.

Finder du indenfor 7 dage efter afsendelse varen billigere andre steder jf. ovenstående betingelser, kan du selvfølgelig få differencen refunderet. Du bedes blot rette henvendelse til vores kundeservice på info@andrupvin.dk eller på 5080 9005, så finder vi en løsning.

Udsolgt
v/ køb af kassevis á 6 stk. ellers 89,95 kr. pr. stk.
85 kr. per stk. i mixkasse. Bland din egen mixkasse af forskellige vine. Dine mixkasser skal gå op i antal af 6 flasker.
Trustpilot score summary

Lamothe Vincent Reserve Blanc 2021

Selvom denne hvidvin fra Lamothe Vincent er fra deres prisvenlige Reserve serie, så byder den på overraskende mange spændende nuancer, generøs frugt og en god dybde. En super køb fra Bordeaux!

Reserve blanc fra Bordeaux med 3-dobbelt guld

Château Lamothe-Vincent består af tre hovedstykker, et liggende i Montignac, et andet beliggende i Castelviel, det sidste i Daubèze, alle i Entre-Deux-Mers-området. Her gror druerne til denne imponerende blanc, vinen er produceret på 87% Sauvignon – 13% Semillon. Druerne bliver sorteret i vinhusets kælder i hånden, så kun de bedste klaser bliver brugt. Vinen lagrer på gærresterne i 2-6 måneder, for at give vinen mere fylde og karakter. 

Vinen har i glasset en flot lys citronfarve med grønne nuancer. Duften stiger flot ud af glasset med citrus, eksotiske frugter, pære og mineral aromaer, som går igen i smagen. God balance mellem syre og blødhed i vinen, struktureret og intens hvidvin med masser af dybde, en ægte Bordeaux. Eftersmagen er lang og vedvarende, med de dejlige noter.

Serveres bedst ved 6-8 grader og serveres gerne til skaldyr, fisk, hvidt kød og gedeost. Drik nu for at få fuldt aromatisk udtryk, eller henlæg den et par år i kælderen.

Vin data

Varenummer 110512-21
Drue Sauvignon Blanc, Semilion
Type Hvidvin
Låg Prop
Land Frankrig
Årgang 2021
Producent Chateau Lamothe-Vincent
Region Bordeaux
Størrelse 75 cl
Økologisk Nej
Vegansk Nej
Drikkes bedst mellem nu og 2026
Allergener Sulfitter
Server v/ 6-8 grader
chevron-down

Anmeldelser

  • Medal

    Guldmedalje Bordeaux Wines Competition


    Guldmedalje International Wine Challenge


    Sølvmedalje Lyon International Wine Competition


    Sølvmedalje Sauvignon Worldwide Competition

    -Medaljer