La Cana 2015



Denne vare er omfattet af vores prisgaranti!
Når du handler vin på Andrupvin.dk, gør vi os meget umage for at tilbyde dig de bedste vinoplevelser til prisen. Finder du en identisk vare billigere hos en anden butik eller hjemmeside, matcher vi prisen.
Vores egen import af vine med levering direkte til din hoveddør sikrer dig de mest konkurrencedygtige priser og gode vinoplevelser takket være den høje kvalitet.
Vi har nogle få og simple krav til prisen som vi matcher skal opfylde:
- Varen skal være på lager i den butik/hjemmeside vi skal matche
- Varen på Andrupvin.dk skal være omfattet af vores prisgaranti og markeret med ikonet ”Prisgaranti”. Prisgarantien gælder ikke alle varegrupper.
- Vores prisgaranti omfatter udelukkende varer omfattet af danske regler for moms, told, afgifter, garanti og forbrugerbeskyttelse
- Prisgarantien omfatter ikke varer, som kræver medlemskab til fx en vinklub eller anden form for betalende adgang til det pågældende tilbud
- Du bedes fremvise dokumentation for den pris du har fundet i form af link eller lignende
- Prisgarantien gælder for varer der er tilgængelige her-og-nu, og gælder derfor ikke ved speciel tilbud som fx ”Begrænset antal”, ” Begrænset periode”, ”Kø-tilbud”, ”Black Friday” og lignende
- Vi matcher prisen på den vare du har fundet i en anden butik, dog skal prisen, vi matcher, være inklusiv leveringsprisen. Altså, prisen for varen + forsendelsesprisen.
- Er prisen på varen inkl. fri fragt, skal værdien udgøre min. kr. 499,00, før vi kan matche prisen med fri fragt
- Prisgarantien er udelukkende forbeholdt privatkunder
Sådan virker vores prisgaranti
For at købe varen til den lavere pris, som du har set i en anden butik, bedes du kontakte vores kundeservice på info@andrupvin.dk eller på 5080 9005 før du afgiver din ordre. Du bedes medsende dokumentation før vores prisgaranti kan anvendes.
Finder du indenfor 7 dage efter afsendelse varen billigere andre steder jf. ovenstående betingelser, kan du selvfølgelig få differencen refunderet. Du bedes blot rette henvendelse til vores kundeservice på info@andrupvin.dk eller på 5080 9005, så finder vi en løsning.

La Cana 2015
Produceret af 100% Albarino fra vinstokke på ca. 30 år, som er plantet i granit- og meget sandet jord, i DO Rias Baixas. Alle druer håndhøstes, og der sorteres allerede en del i druerne under høst. 80% af vinen har gæret i rustfri ståltanke, de sidste 20% har gæret i store franske egetræsfade, og hver del har lagret videre i nogle måneder i disse ståltanke og egetræsfade, inden vinen tappes på flasker.
Farven er lys, med et strågyldent skær. Elegante aromaer af hvide frugter, blomster, citrus samt lette noter af urter og jord. Frugten er mundfyldende, men på samme tid er den lys, frisk og tør. I smagen er det især citrus og mineralske noter der dominerer. Frisk syre igennem hele smagen og eftersmagen, som slutter med en let bitterhed.
Server vinen v/ 9-10 grader, og gerne til retter med fisk og skaldyr.
En smuk og klassisk Albarino, med masser af ren frugt og en flot integreret syre. Perfekt vin til skaldyr.
Vin data
Varenummer | 131931-15 |
---|---|
Drue | Albarino |
Type | Hvidvin |
Låg | Prop |
Årgang | 2015 |
Producent | Bodegas La Cana |
Region | DO Rias Baixas |
Størrelse | 75 cl |
Alkohol | 13% |
Lagring | 6 måneders fadlagring |
Økologisk | Nej |
Vegansk | Nej |
Drikkes bedst | 2018 |
Allergener | Sulfitter |
Server v/ | 9-10 grader |
Anmeldelser
Passer godt til

Bodegas La Cana
La Cana er beliggende i den nordlige del af DO Rias Baixas, i dalen Salnes. Vingården ejer under 10 hektar vinmarker, men køber druer op hos omkringliggende vingårde. De 10 hektar vinmarker er fordelt på mange små parceller. Gennemsnits alderen på stokkene er 30-35 år og plantet i granit og sandet jord. La Cana producerer 2 vine, begge lavet af Albarino druer og af meget høj kvalitet.