Haack Weissburgunder 2019

Intens og frisk Weissburgunder
Type Hvidvin
Årgang 2019
Drue Weissburgunder
Region Nahe
Alkohol 12.5%
99 kr.
Prisgaranti
x

Denne vare er omfattet af vores prisgaranti!

Når du handler vin på Andrupvin.dk, gør vi os meget umage for at tilbyde dig de bedste vinoplevelser til prisen. Finder du en identisk vare billigere hos en anden butik eller hjemmeside, matcher vi prisen.

Vores egen import af vine med levering direkte til din hoveddør sikrer dig de mest konkurrencedygtige priser og gode vinoplevelser takket være den høje kvalitet.

Vi har nogle få og simple krav til prisen som vi matcher skal opfylde:

  • Varen skal være på lager i den butik/hjemmeside vi skal matche
  • Varen på Andrupvin.dk skal være omfattet af vores prisgaranti og markeret med ikonet ”Prisgaranti”. Prisgarantien gælder ikke alle varegrupper.
  • Vores prisgaranti omfatter udelukkende varer omfattet af danske regler for moms, told, afgifter, garanti og forbrugerbeskyttelse
  • Konkurrenten er en danskregistreret virksomhed/webshop med dansk CVR.
  • Prisgarantien omfatter ikke varer, som kræver medlemskab til fx en vinklub eller anden form for betalende adgang til det pågældende tilbud
  • Du bedes fremvise dokumentation for den pris du har fundet i form af link eller lignende
  • Prisgarantien gælder for varer der er tilgængelige her-og-nu, og gælder derfor ikke ved speciel tilbud som fx ”Begrænset antal”, ” Begrænset periode”, ”Kø-tilbud”, ”Black Friday” og lignende
  • Vi matcher prisen på den vare du har fundet i en anden butik, dog skal prisen, vi matcher, være inklusiv leveringsprisen. Altså, prisen for varen + forsendelsesprisen.
  • Er prisen på varen inkl. fri fragt, skal værdien udgøre min. kr. 499,00, før vi kan matche prisen med fri fragt
  • Prisgarantien er udelukkende forbeholdt privatkunder

Sådan virker vores prisgaranti

For at købe varen til den lavere pris, som du har set i en anden butik, bedes du kontakte vores kundeservice på info@andrupvin.dk eller på 5080 9005 før du afgiver din ordre. Du bedes medsende dokumentation før vores prisgaranti kan anvendes.

Finder du indenfor 7 dage efter afsendelse varen billigere andre steder jf. ovenstående betingelser, kan du selvfølgelig få differencen refunderet. Du bedes blot rette henvendelse til vores kundeservice på info@andrupvin.dk eller på 5080 9005, så finder vi en løsning.

Udsolgt
v/ køb af kassevis á 6 stk. ellers 119,95 kr. pr. stk.
105 kr. per stk. i mixkasse. Bland din egen mixkasse af forskellige vine. Dine mixkasser skal gå op i antal af 6 flasker.
Trustpilot score summary

Haack Weissburgunder 2019

Weissburgunder i flot mineralsk udtryk

Vinen er lavet på 100% Weissburgunder også kaldet Pinot Blanc. En drue som er utrolig svær at dyrke og kræver godt håndværk for at få en rigtig god vin. Heldigvis er winemakerne hos HAACK vældig gode til at lave vin. Vinen er lagret i rustfri ståltanke samt træfade, vinen lagrer sammen med gærresterne for at skabe mere struktur i vinen.

Denne skønne vin har en flot lys farve med gyldne reflekser. I duften byder vinen på en delikat frugt med nuancer af citrusfruger, grønne æbler samt bananer. I smagen er vinen liges å stor, en utrolig intens smag af frisk frugt rammer munden, en cremet fornemmelse med en utrolig livlig, nærmest vibrerende syre. I eftersmagen fornemmer man den lækre frugt og den skønne mineralitet i vinen.

Server vinen ved 10-12 grader og server den til lette fiskeretter, salater eller som meditationsvin.

Vin data

Varenummer 220503-19
Drue Weissburgunder
Type Hvidvin
Låg Skruelåg
Årgang 2019
Producent Weingut Haack
Region Nahe
Størrelse 75 cl
Alkohol 12.5%
Lagring Rustfri ståltanke samt Træfade
Økologisk Nej
Vegansk Nej
Drikkes bedst mellem nu og 2022
Allergener Sulfitter
Server v/ 10-12 grader
chevron-down

Anmeldelser

  • Medal

    "Duftmæssigt har vinen en smule fylde og fedme, pærer, blommer, ananas og virker samtidig lidt tør og støvet i udtrykket med en smule landlighed, hyld, safran, nødder ... meget rar og fin duft.

    I munden har vinen en fin syre og surhed og så fornemmer man også en vis fylde, men den er slet ikke så sød, som de to foregående Haack vine. I stedet er der grape, sure æbler, umodne pærer, bitterhed og syre i god kombination ... læskende og virkelig interessant."

    -Houlberg Vinblog