Chateau du Mourre du Tendre `Cuvee Jacques Paumel` Plan de Dieu 2016

Karakterfuld, solid og balanceret Plan di Dieu
Type Rødvin
Årgang 2016
Drue Blend
Region Rhone
Alkohol 14%
129 kr.
Prisgaranti
x

Denne vare er omfattet af vores prisgaranti!

Når du handler vin på Andrupvin.dk, gør vi os meget umage for at tilbyde dig de bedste vinoplevelser til prisen. Finder du en identisk vare billigere hos en anden butik eller hjemmeside, matcher vi prisen.

Vores egen import af vine med levering direkte til din hoveddør sikrer dig de mest konkurrencedygtige priser og gode vinoplevelser takket være den høje kvalitet.

Vi har nogle få og simple krav til prisen som vi matcher skal opfylde:

  • Varen skal være på lager i den butik/hjemmeside vi skal matche
  • Varen på Andrupvin.dk skal være omfattet af vores prisgaranti og markeret med ikonet ”Prisgaranti”. Prisgarantien gælder ikke alle varegrupper.
  • Vores prisgaranti omfatter udelukkende varer omfattet af danske regler for moms, told, afgifter, garanti og forbrugerbeskyttelse
  • Prisgarantien omfatter ikke varer, som kræver medlemskab til fx en vinklub eller anden form for betalende adgang til det pågældende tilbud
  • Du bedes fremvise dokumentation for den pris du har fundet i form af link eller lignende
  • Prisgarantien gælder for varer der er tilgængelige her-og-nu, og gælder derfor ikke ved speciel tilbud som fx ”Begrænset antal”, ” Begrænset periode”, ”Kø-tilbud”, ”Black Friday” og lignende
  • Vi matcher prisen på den vare du har fundet i en anden butik, dog skal prisen, vi matcher, være inklusiv leveringsprisen. Altså, prisen for varen + forsendelsesprisen.
  • Er prisen på varen inkl. fri fragt, skal værdien udgøre min. kr. 499,00, før vi kan matche prisen med fri fragt
  • Prisgarantien er udelukkende forbeholdt privatkunder

Sådan virker vores prisgaranti

For at købe varen til den lavere pris, som du har set i en anden butik, bedes du kontakte vores kundeservice på info@andrupvin.dk eller på 5080 9005 før du afgiver din ordre. Du bedes medsende dokumentation før vores prisgaranti kan anvendes.

Finder du indenfor 7 dage efter afsendelse varen billigere andre steder jf. ovenstående betingelser, kan du selvfølgelig få differencen refunderet. Du bedes blot rette henvendelse til vores kundeservice på info@andrupvin.dk eller på 5080 9005, så finder vi en løsning.

Udsolgt
v/ køb af kassevis á 6 stk. ellers 159,95 kr. pr. stk.
Trustpilot score summary

Chateau du Mourre du Tendre `Cuvee Jacques Paumel` Plan de Dieu 2016

Solid og balanceret rødvin fra Plan di Dieu

Denne Rhone Villages Plan di Dieu er produceret af Grenache Noir, Mourvedre og Cinsaut fra vinstokke der er plantet i jord der primært består af tørre og kalkholdige småsten. Disse vinstokke er alle over 70 år gamle – og nogle er tæt på at være 100 år gamle. Vinen har lagret 24 måneder i rustfri ståltanke og er ikke filtreret inden aftapning. Vinen vil vinde af at blive gemt nogle år endnu og kan nemt gemmes 15 år fra høståret.

En super vin fra Plan di Dieu. Intens rubinrød farve. Rige aromaer af røde frugter og blommer, samt noter af kandiseret frugt og lakrids. Smagen har en flot fylde og vedholdende smag. Solid struktur i vinen og flot tørhed. En vin i flot balance og med en lang eftersmag.

Server vinen v/ 19-21 grader. Vi anbefaler at i bruger vinen til f.eks. rødt kød, karakterfulde og tørre oste eller til mørk chokolade. Giv gerne vinen luft 30 min inden servering.

Klassisk Plan di Dieu af høj kvalitet. Rige aromaer og intens smag, samt flot struktur. En spændende vin som kan drikkes nu – eller gemmes en del år i vinkælderen.

Vin data

Varenummer 111303-16
Drue Cinsault, Grenache Noir, Mourvedre
Type Rødvin
Låg Prop
Årgang 2016
Producent Chateau du Mourre du Tendre
Region Rhone
Størrelse 75 cl
Alkohol 14%
Lagring 24 mdr fadlagring
Økologisk Nej
Vegansk Nej
Drikkes bedst 2020-2030
Allergener Sulfitter
Server v/ 19-21 grader
chevron-down
Product manufacturer image
Mød producenten

Chateau du Mourre du Tendre

Chateau Du Mourre Du Tendre er iblandt de nyere vinhuse i Frankrig, med et stjernehøjt potentiale. Vingården er familieejet og har beliggenhed  i den sydlige del af Rhône-dalen, mere præcis i provinsen Courthezon. Vinhuset har passeret fra generation til generation. I starten af 1960´erne blev vingården forvaltet af Jacques Paumel, siden da har hans to børn, Richard og Florence, overtaget ejerskabet samt den daglige ledelse. I 2013 fik Florences søn også en aktiv rolle i forvaltningen af familiens ejendom. Vinhuset har mange års erfaring med landbrug og vindyrkning. Men tapning på egne flasker er dog til gengæld et lidt nyere område for vinhuset, da de først startede aftapningen i 1988. I tiden op til, blev alt høsten fra vinstokkene solgt videre til grossister med stort succes.

Udforsk Chateau du Mourre du Tendre