Bendito La Chispa Negra 2009 50 cl




Denne vare er omfattet af vores prisgaranti!
Når du handler vin på Andrupvin.dk, gør vi os meget umage for at tilbyde dig de bedste vinoplevelser til prisen. Finder du en identisk vare billigere hos en anden butik eller hjemmeside, matcher vi prisen.
Vores egen import af vine med levering direkte til din hoveddør sikrer dig de mest konkurrencedygtige priser og gode vinoplevelser takket være den høje kvalitet.
Vi har nogle få og simple krav til prisen som vi matcher skal opfylde:
- Varen skal være på lager i den butik/hjemmeside vi skal matche
- Varen på Andrupvin.dk skal være omfattet af vores prisgaranti og markeret med ikonet ”Prisgaranti”. Prisgarantien gælder ikke alle varegrupper.
- Vores prisgaranti omfatter udelukkende varer omfattet af danske regler for moms, told, afgifter, garanti og forbrugerbeskyttelse
- Prisgarantien omfatter ikke varer, som kræver medlemskab til fx en vinklub eller anden form for betalende adgang til det pågældende tilbud
- Du bedes fremvise dokumentation for den pris du har fundet i form af link eller lignende
- Prisgarantien gælder for varer der er tilgængelige her-og-nu, og gælder derfor ikke ved speciel tilbud som fx ”Begrænset antal”, ” Begrænset periode”, ”Kø-tilbud”, ”Black Friday” og lignende
- Vi matcher prisen på den vare du har fundet i en anden butik, dog skal prisen, vi matcher, være inklusiv leveringsprisen. Altså, prisen for varen + forsendelsesprisen.
- Er prisen på varen inkl. fri fragt, skal værdien udgøre min. kr. 499,00, før vi kan matche prisen med fri fragt
- Prisgarantien er udelukkende forbeholdt privatkunder
Sådan virker vores prisgaranti
For at købe varen til den lavere pris, som du har set i en anden butik, bedes du kontakte vores kundeservice på info@andrupvin.dk eller på 5080 9005 før du afgiver din ordre. Du bedes medsende dokumentation før vores prisgaranti kan anvendes.
Finder du indenfor 7 dage efter afsendelse varen billigere andre steder jf. ovenstående betingelser, kan du selvfølgelig få differencen refunderet. Du bedes blot rette henvendelse til vores kundeservice på info@andrupvin.dk eller på 5080 9005, så finder vi en løsning.

Bendito La Chispa Negra 2009 50 cl
Produceret af 100% Tinta de Toro druer, som efter høst har lagt til tørre, så de naturligt tørre ind og bliver mere koncentreret. Der er ikke tilføjet kunstig sukker eller andet – den er kun produceret af tørret og meget koncentreret druer som har fadlagret 2 år i ældre franske egetræsfade. Denne søde vin produceres kun i de bedste årgange, og produktionen er på kun 600-1000 flasker. 14,5% alkohol. Bemærk; 0,5L
Vinen er produceret i den spanske Toro region, som ikke ligger langt fra Portugal – og en vis inspiration herfra fornemmes. Vinen beskrives bedst som ”Portvins stil”, med rosiner og moden, koncentreret frugt, samt noter af blåbær, figner, sød lakrids, kakao, karamel, tobak, blommer og … fortsæt selv listen, for der er utroligt mange nuancer i denne vin. Flot balance og intensitet!
Med tanke på den høje restsukker, og ift. en traditionel portvin, er denne vin dog mere frisk, pga. den naturlige syre og flotte tanniner der naturligt er i Tinta de Toro druen.
Prøv at servere denne vin til f.eks. god chokolade, brownie, nøddetærte eller bare et glas for sig selv.
Vin data
Varenummer | 131504-09 |
---|---|
Drue | Tempranillo |
Type | Dessertvin |
Låg | Prop |
Årgang | 2009 |
Producent | Dominio del Bendito |
Region | DO Toro |
Størrelse | 50 cl |
Alkohol | 14.5% |
Lagring | 24 måneders fadlagring |
Økologisk | Nej |
Vegansk | Nej |
Drikkes bedst | 2025 |
Allergener | Sulfitter |