Bendito El Buen Rollo 2019






Denne vare er omfattet af vores prisgaranti!
Når du handler vin på Andrupvin.dk, gør vi os meget umage for at tilbyde dig de bedste vinoplevelser til prisen. Finder du en identisk vare billigere hos en anden butik eller hjemmeside, matcher vi prisen.
Vores egen import af vine med levering direkte til din hoveddør sikrer dig de mest konkurrencedygtige priser og gode vinoplevelser takket være den høje kvalitet.
Vi har nogle få og simple krav til prisen som vi matcher skal opfylde:
- Varen skal være på lager i den butik/hjemmeside vi skal matche
- Varen på Andrupvin.dk skal være omfattet af vores prisgaranti og markeret med ikonet ”Prisgaranti”. Prisgarantien gælder ikke alle varegrupper.
- Vores prisgaranti omfatter udelukkende varer omfattet af danske regler for moms, told, afgifter, garanti og forbrugerbeskyttelse
- Prisgarantien omfatter ikke varer, som kræver medlemskab til fx en vinklub eller anden form for betalende adgang til det pågældende tilbud
- Du bedes fremvise dokumentation for den pris du har fundet i form af link eller lignende
- Prisgarantien gælder for varer der er tilgængelige her-og-nu, og gælder derfor ikke ved speciel tilbud som fx ”Begrænset antal”, ” Begrænset periode”, ”Kø-tilbud”, ”Black Friday” og lignende
- Vi matcher prisen på den vare du har fundet i en anden butik, dog skal prisen, vi matcher, være inklusiv leveringsprisen. Altså, prisen for varen + forsendelsesprisen.
- Er prisen på varen inkl. fri fragt, skal værdien udgøre min. kr. 499,00, før vi kan matche prisen med fri fragt
- Prisgarantien er udelukkende forbeholdt privatkunder
Sådan virker vores prisgaranti
For at købe varen til den lavere pris, som du har set i en anden butik, bedes du kontakte vores kundeservice på info@andrupvin.dk eller på 5080 9005 før du afgiver din ordre. Du bedes medsende dokumentation før vores prisgaranti kan anvendes.
Finder du indenfor 7 dage efter afsendelse varen billigere andre steder jf. ovenstående betingelser, kan du selvfølgelig få differencen refunderet. Du bedes blot rette henvendelse til vores kundeservice på info@andrupvin.dk eller på 5080 9005, så finder vi en løsning.

Bendito El Buen Rollo 2019
Formidabel Tempranillo fra Toro
100 % Tempranillo fra det barske Toro Klima. I Toro kommer temperaturen op på 40 grader i sommerhalvåret, og rammer -15 grader når vinteren for alvor tager fat. De ekstreme temperatursvingninger kombineret med jordbunden, som er rig på sand og ler, gør at Tempranillo stortrives i området. 60 % af stokkene er mellem 15 og 40 år og de sidste 40 % er mere end 45 år. Efter modning høstes druerne nænsomt og bringes til de små rustfri ståltanke hvor fermentering finder sted. Efter gæringen trækker de kvaste druer med den fermenterede most i 12 til 15 dage, for at bidrage med ekstra farve og tannin. Afslutningsvis fadlageres vinen i 3-4 måneder på 80 % fransk og 20 % amerikansk eg.
Farven er intens med violette reflekser. Næsen er fyldt med kraftfulde mørke bær, hvor specielt kirsebær er fremtræden. I duften er der subtile undertoner af krydderi og fad. Munden er fyldig, omfavnende og blid, men stadig med god struktur. Smagen bliver hængende i en lang intens eftersmag, som understøttes af stilfulde tanniner.
Lad denne kraftige Toro ledsage grillkødet eller de kraftige stegeretter. Vi anbefaler at servere vinen v. 16-18 grader.
Hvordan smager vinen?
Vin data
Varenummer | 131507-19 |
---|---|
Drue | Tempranillo |
Type | Rødvin |
Låg | Prop |
Årgang | 2019 |
Producent | Bendito |
Region | D.O. Toro |
Størrelse | 75 cl |
Alkohol | 15% |
Lagring | 4 måneders fadlagring |
Økologisk | Nej |
Vegansk | Nej |
Drikkes bedst | 2026 |
Allergener | Sulfitter |
Server v/ | 16-18 grader |
Anmeldelser
Passer godt til

Dominio del Bendito
Lille kvalitets producent fra Toro
Dominio del Bendito er en mindre kvalitets producent fra Toro, Spanien. Vingården blev grundlagt i år 2004, og råder over 28 hektar vinmarker. Vingården ejes og drives af franskmanden Antony Terryn.
Antony`s vine laves stort set uden brug af moderne hjælpemidler. Det er vigtigt for ham at være i pysisk kontakt med druerne fra start til slut, så alle druerne hånd-høstes naturligvis og han siger selv at det er vigtigt for dem at ”touch it, smell it, see it, taste it, punch-pigeage and even swim in it.”.